Španělské Velikonoce

Ve Španělsku jsou Velikonoce jedním z nejdůležitějších křesťanských svátků, nazývájí se Pascua a ctí Ježíšovu smrt a vzkříšení. Velikonocím předchází čtyřicet dní půstu zvaného La Cuaresma, neboli postní. Na konci postní doby začíná La Semana Santa – Svatý týden.

La semana Santa

Zatímco tradice a oslavy se mohou v jednotlivých regionech lišit, Svatý týden je obecně časem festivalů, svižných průvodů a poutních rituálů.

První den Svatého týdne se nazývá el Domingo de Ramos neboli Palmová neděle. Toto je oslava dne, kdy Ježíš vstoupil do Jeruzaléma. Když kráčel, lidé položili palmové listy na zem před sebou.

Běžnou tradicí je nosit palmovou nebo olivovou ratolest v průvodu, který vede do kostela, kde bude požehnán knězem. Chlapecká větev bude jasná. Dívčí šaty však budou zdobeny stuhami a malými pochoutkami.

Ve svátý čtvrtek, neboli Jueves Santo, jsou všechny kostelní zvony umlčeny a do Velikonočního dne nemohou znovu zazvonit.

El Viernes Santo, neboli Velký pátek, ctí den, kdy Ježíš zemřel na kříži a je dnem půstu a pokání za hříšné činy. V kajícném průvodu nosí kajícníci dlouhé šaty s kapucí a pochodují ulicemi, nesoucími dřevěné kříže. Maso se nejí v tento den.

Průvod

Každý den Svatého týdne zahrnuje speciální průvody. Během těchto pochmurných průvodů jsou ulice Španělska plné nosítek, svíček, křížů a zvuku bicích bubnů. Během průvodu je také zpívána posvátná velikonoční píseň neboli saeta.

Socha na nosítkách

Na nosítkách můžete vidět velké sochy Ježíše a Panny Marie nebo vyobrazení Ježíšova ukřižování. Tyto nosítka jsou docela těžká, ale nejsou přepravována městem na přívěsech, jak si můžete představit. Místo toho je Costaleros nosí na svých bedrech.

Tito muži se obvykle schovávají za přehozenou látkou, když nosí nosítka, přesto se od nich očekává, že tak učiní s milostí a vytrvalostí. Protože nejsou schopni vidět, poslouchají el capataz, jehož úkolem je vést je.

Nosítka nesená costaleros

Vedle Costaleros chodí los nazarenos, kteří se oblékají do dlouhých šatů a kuželů. Los nazarenos nosí závoj na zakrytí jejich tváří, udržující účastníky anonymní a pokorní.

Někdy, aby jim připomněli Ježíšovo utrpení, nazarenos pochodují naboso nebo s řetězy kolem kotníků. Nosí na sobě tradiční černý závoj zvaný mantilla, který skrývá jejich tvář, a pochodují s hlavami ukloněnými po celý průvod.

Los nazarenos v tradičním oblečení

Většina účastníků jsou členy křesťanského bratrstva. V minulosti nebylo ženám povoleno vstupovat do bratrství, ale dnes je stále přijatelnější. Během Svatého týdne nosí každé bratrstvo barvy své skupiny a organizuje průvod s vlastním zvláštním tématem. Některé z těchto průvodů mohou trvat hodiny a dokonce i pozdě do noci.

Velikonoce

Velikonoční neděle ve Španělsku neboli El Domingo de Resurrección se slaví v neděli i v pondělí. Na velikonoční neděli se den Ježíšova vzkříšení slaví navštěvováním kostela pro zvláštní velikonoční mši.

Velikonoční neděle je den štěstí. Rodiny se scházejí na velké hostiny a děti se těší na to, že od svých kmotrů obdrží la Mona de Pascua, oblíbený velikonoční dort. Tyto koláče nebo monas jsou extravagantně zdobené barevnými bonbóny, peřím a čokoládou.

Monas jsou tradiční španělské velikonoční dorty.

Napsat komentář

%d blogerům se to líbí: